Vitamíny a minerály ktoré sú po 40-tke pre vaše telo nenahraditeľné

Vitamíny a minerály ktoré sú po 40-tke pre vaše telo nenahraditeľné

Vitamíny, minerály a ostatné potrebné látky, naše telo od istého vek, nedokáže prijímať iba zo stravy. Jedným z dôležitých z míľnikov je štyridsiatka. Od tohto momentu, by ste mali siahnuť aj po výživových doplnkoch, ale samozrejme nezabúdať na správnu a vyváženú stravu.

mladík

Vápnik

Vápnik je dôležitý hlavne pre vaše kosti a kĺby. Vekom sa oslabuje celá kostra, čo môže mať za následok vznik zlomenín. Je všeobecne známe, že si ľudia v starobe, omnoho ľahšie zlomia kosť vo svojom tele. V niektorých prípadoch pritom stačí naozaj malé buchnute. Vápnik však zodpovedá aj za iné procesy v našom tele. Napomáha predchádzať vzniku srdcových ochorení, mŕtvice, správnej funkcii svalstva a taktiež lepšiemu priebehu klimaktéria. Množstvo vápnika, ktoré prijmete však netreba preháňať, pretože efekt by mohol byť presne opačný. Vždy dodržiavajte predpísané dávkovanie.

oko

Vitamín B12

Tento vitamín zodpovedá za správne fungovanie mozgu a taktiež za kvalitu krvi. Podobne ako v prípade spomínaného vápnika, ho organizmus po štyridsiatke nedokáže plnohodnotne prijímať z potravy. Medzi najlepšie zdroje patrí kuracie mäso, ryby, mliečne výrobky a vajcia. Denná doporučená dávka pre osoby, ktoré dosiahli vek štyridsať rokov, je 40 mikrogramov B12 denne. ak sa rozhodnete pre užívanie umelých vitamínov a zároveň konzumujete spomínané potraviny s jeho vysokým obsahom, nemusíte sa obávať predávkovania. Tento vitamín je rozpustný vo vode, takže to, čoho bude viac, jednoducho z tela odíde prostredníctvom moču.

senioři

Omega 3 mastné kyseliny

Síce nehovoríme o vitamínoch ani mineráloch, no pre naše telo sú veľmi potrebné, preto ich spomenieme. V prípade omega 3 mastných kyselín neexistuje presná dávka, ktorú naše telo potrebuje. O správnom množstve práve pre vás, sa teda radšej poraďte so svojim lekárom. Vo vyššom veku sú potrebné hlavne preto, že predchádzajú vzniku srdcovocievnych ochorení, stareckej demencii a Alzheimerovej chorobe, znižujú vysoký cholesterol a krvný tlak. Najlepším zdrojom sú ryby, orechy a listová zelenina.