Zaujímavé fakty o športovom vybavení

Zaujímavé fakty o športovom vybavení

Chrániče na nohy sa datujú do obdobia starovekých Grékov a Rimanov
Dnes používame chrániče v mnohých rôznych športoch, aby sme chránili (zrejme) naše nohy pred zranením. Ale tento kus športového vybavenia používali starí Gréci a Rimania pred tisíckami rokov.
V tom čase boli chrániče vyrobené z bronzu (alebo iného tvrdého kovu) a nosili sa na ochranu počas bitky. Až do 19. storočia sa účel strážnej gardy presunul z bojového vybavenia na športové vybavenie.

kopačky

Golfové loptičky boli kedysi vyrobené z kože a peria
Zo všetkých športových zariadení si golfová loptička pravdepodobne prešli najväčšími zmenami.
V 19. storočí sa golfové loptičky označovali aj ako lopta „pierko“ alebo „perové“. Táto loptička bola ručne šitá, okrúhly kožený obal bol naplnený kuracím alebo husacím perím a maľovaný na bielo.
Napriek tomu boli „ťažké“ a ťažko sa s nimi pracovalo. Perie muselo byť varené a zmäkčené predtým, než boli napchaté do koženého vrecka. Bola to výzva urobiť kožené puzdro tak dokonale zaoblené. Niekedy by pri náraze sa jednoducho roztrhli.
Napriek tomu zostala takáto nespoľahlivá loptička v prevádzke až kým neprišli syntetické materiály.

skate

Prvá žltá tenisová loptička bola použitá vo Wimbledone v roku 1986
Už ste sa niekedy divili, prečo sú tenisové loptičky žlté? Odpoveď je celkom jednoduchá: táto žiarivá farba umožňuje ľahšie vidieť loptu na ihrisku.
Bol to Wimbledon, ktorý urobil tento fluorescenčný žltý nový štandard pre tenis.
Od roku 1877 majstrovstvá Wimbledonu používali originálne biele tenisové loptičky na hranie. Avšak v roku 1986, aby boli lopty ľahšie viditeľné v televízii, hráči po prvýkrát na tomto britskom turnaji použili žlté loptičky.

basketbal

Priemerná životnosť baseballovej loptičky je 7 nadhodov
Pri ďalšom hrávaní hry baseballu so svojimi priateľmi premýšľajte o životnosti tejto malej baseballovej veci. Ako dlho si myslíte, že lopta bude ešte celá?
Podľa odborníkov v tejto oblasti priemerná životnosť loptičky je len sedem nadhodov.