Slovenský športovec storočia sa dočkal pocty, uviedli ho do Siene slávy.

Slovenský športovec storočia sa dočkal pocty, uviedli ho do Siene slávy.

V 70-tych rokoch minulého storočia hviezdil na ľade československý krasokorčuliar Ondrej Nepela, ktorý zviditeľnil Československo vo svete svojimi fantastickými výkonmi. Dosiahol neskutočné úspechy na medzinárodnom poli v tomto športe, a tak si titul najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia určite zaslúžil.

bruslení.jpg
 
Húževnatosť mu priniesla mnoho ocenení
Československý reprezentant Ondrej Nepela sa narodil 22.januára 1951 v Bratislave a s krasokorčuľovaním začal už ako sedemročný pod vedením trénerky Hildy Múdrej. Sprevádzala ho počas celej jeho 15-ročnej kariéry a práve ona stála za jeho úspechmi, ktoré dosiahol. Bol osemnásobným majstrom ČSSR,päťnásobným majstrom Európy a trojnásobným majstrom sveta. Vrcholným úspechom bol zisk zlatej olympijskej medaily na Olympijských hrách v Sappore v roku 1972. Okrem nich je držiteľom troch zlatých medailí z MS v rokoch 1971-1973 a piatich z európskych šampionátov.
 
Úspešný, ale krátky život
Ondrej vedel výborne odjazdiť aj voľné jazdy, v tých však na ľade nedokázal dostatočne improvizovať, ale  vynikal v povinných cvikoch. Bol poctivým športovcom, skoro ráno už trénoval na ľade, potom utekal do školy a po nej prišiel na rad opäť ľad. V štúdiu nemal žiadne úľavy, až do maturity poctivo chodil do školy. Mal ešte jednu lásku, a tou bolo jazdenie na koňoch. Jeho úspechy boli ovenčené ocenením najlepší československý športovec roka, ktorý dostal v roku 1971. O dva roky na to ukončil profesionálnu kariéru a až do roku 1986 účinkoval ako profesionálny sólista  v ľadovej revue Holiday On Ice a po získaní trénerskej licencie pracoval v Nemecku ako tréner. Ondrej sa dožil 38-tich rokov, zomrel v v Mannheime vo februári 1989. Oficiálnou príčinou úmrtia bola rakovina lymfatických uzlín, no neoficiálne to bolo ochorenie AIDS.
 
brusle.jpg

Najvyššia pocta spolu so svetovými hviezdami
21.decembra v roku 2000Ondreja Nepelu vyhlásili za najúspešnejšieho slovenského športovca 20.storočia. Cenu za športovca prevzala jeho bývalá trénerka vtedy 74-ročná Hilda Múdra. V roku 2019 bol uvedený do Svetovej krasokorčuliarskej Siene slávy a sním aj bývalí reprezentanti ZSSR Natalia Bestemjanovová a Andrej Bukin, a tiežruská trénerka Jelena Čajkovská s Nemkou Gabriele Seyfertovou.