Niekoľko najpredávanejších kníh za posledné desaťročie

Niekoľko najpredávanejších kníh za posledné desaťročie

2009 Dan Brown – Stratený symbol

Autor Dan Brown, ktorý je autorom celosvetového bestselleru „Da Vinciho kód“, v roku 2009 bol zároveň aj najpredávanejším autorom so svojou publikáciou „Stratený symbol“. Predalo sa viac ako jeden milión kníh v tradičnej väzbe, aj vo verzii e-kníh. Vďaka tomu sa táto kniha stala najrýchlejšie predávajúcou sa novelou pre dospelých. Dej pokračuje v živote Roberta Langdona, ktorý tentokrát sa musí vysporiadať so záchranou svojho uneseného mentora, Petra Solomona.
 kniha, les, pole.jpg

2010 Stieg Larsson – Dievča, ktoré koplo do osieho hniezda

Toto dielo pochádza z autorovej série „Millennium“, ktoré, bohužiaľ, bolo publikované až po jeho smrti. Jeho popularita prišla v roku 2010 spoločne s prvou filmovou adaptáciou. Dej priamo pokračuje po ukončení príbehu v knihe „Dievča, ktoré sa hralo s ohňom“, kde Lisbeth Salander, hlavná postava, je v nemocnici po tom, čo bola trikrát postrelená. Filmové spracovanie je originálne zo Švédska, no dielo je jedno z najpopulárnejších preložených noviel.
 

2011 David Nicholls – Jeden deň

„Jeden deň“ bola v skutočnosti publikovaná už dva roky skôr, ale po čerstvo vydanej adaptácii sa kniha opäť vyšvihla na prvé miesto v kategórii bestsellerov. Príbeh novely je o dvoch hlavných postavách – Dexterovi a Emme. Avšak čo je možno trochu zvláštne je to, že dej prebieha iba v 15. dni mesiaca v časovom rozmedzí 20 rokov. Čitateľ vidí, ako sa spriatelia, akými osobnými problémami si prechádzajú a horké zavŕšenie ich vzťahu.
 

2012 E. L. James – Päťdesiat odtieňov sivej

Kto by tento knižný „fenomén“ nepoznal? Séria od Jamesovej obsahuje predovšetkým dospelé tém, predovšetkým ide o sex. Nasledujúce pokračovania si tiež získali svojich čitateľov. Nakoniec z toho vznikol aj film s Jamie Dornanom a Dakotou Johnson.
 

2014 John Green – Na vine sú hviezdy

Táto novela od Johna Greena bola od začiatku hneď bestsellerom. V príbehu sa stretávame s Hazel, dievčaťom trpiacim na rakovinu, ktorá sa v skupine pre podporu v takýchto časoch zoznámi s Augustusom Watersom, s ktorým rýchlo nadviaže vzťah. Aj kniha aj film boli kritikmi nesmierne chválené.
 osoba, čítanie, knihy.jpg

2015 Paula Hawkins – Dievča vo vlaku

„Dievča vo vlaku“ sa okamžite stala najrýchlejšie predávanou novelou pre dospelých a tiež bola adaptovaná do filmového spracovania. Dej je rozprávaný z prvej osoby, ale troch žien, ktorým sa zmenil život kvôli jednému mužovi. Novela predala viac ako jeden milión kópií počas dvoch mesiacoch od vydania.

2016 Jack Thorne – Harry Potter a prekliate dieťa

Novela je viac písaná ako scenár a zobrazuje život Harryho Pottera a jeho priateľov 19 rokov po ukončení knižnej série s „Dary smrti“. V príbehu ide hlavne o jeho syna, ktorý sa práve dostáva na Rokfort, aby študoval mágiu.