Záhrada ako supermarket

Záhrada ako supermarket

Dlhé dlhočizné roky som zeleninu a ovocie kupoval zásadne v obchode. Viem, že na tom nie je nič zvláštne, pretože to takto robí väčšina ľudí, no v mojom prípade bolo trošku zvláštne to, že som majiteľom rodinného domu s obrovskou záhradou. Túto zem som však nikdy na pestovanie zeleniny a ovocných stromov či kríkov nevyužíval. Na moju obhajobu musím povedať, že pochádzam z mesta, takže som nikdy k poľnohospodárčeniu nemal veľký vzťah. V podstate som ho nemal vôbec a podobné to bolo aj u mojej partnerky. Zeleniny, huby a bylinky.jpgRaz k nám prišiel na návštevu kamarát, ktorý vyrastal na dedine. Keď sa prešiel po našej záhrade, skoro omdlel, povedal, že ak on mal na svojom pozemku tak kvalitnú pôdu ako my, tak začne so zeleninou okamžite obchodovať. Musím povedať, že mi nasadil červíka do hlavy. Čo červíka? Obrovského chrobáka, ktorý v hlave behal a behal až kým ma nadobro nepresvedčil že najbližšie leto začíname pestovať.
Ako som už povedal, skúsenosti s pestovaním čohokoľvek, sme nemali. Žena pestovala nejaké kvety, ale tie vždy kúpila už „vyrastené“ v kvetináči a len zasadila do zeme alebo črepníkov na terase. Zapol som teda pána Googla a začal študovať. Po chvíľke som ale pochopil, že to takto nejde. To množstvo informácií som nejako nestíhal spracovávať. Tak som si povedal, že sa do pestovania jednoducho pustím a čo a ako zistím v procese. Musím povedať, že tento prístup naozaj fungoval. Dnes je tomu asi tak päť rokov a pri všetkej skromnosti, si dovolím povedať, že sa zo mňa stal majster hospodár. Zelenia rastie ako z vody. Ovocné stromy a kríky máme obsypané ovocím a od skorej jari do neskorej jesene, oddelenie zeleniny a ovocia v supermarketoch, obchádzame širokým oblúkom.Trh so zeleninou.jpg
 
Tieto riadky píšem preto, aby som inšpiroval a motivoval aj vás. Nebojte sa toho, že nemáte žiadne skúsenosti. Nakúpte si semená, posaďte ich do zeme a čakajte, uvidíte, že za veľmi krátku dobu, budete na tom podobne ako ja a zelenina zo supermarketu sa vám začne vyslovene hnusiť.