Mexiko a niekoľko jeho zaujímavých faktov o krajine starovekých civilizácií

Mexiko a niekoľko jeho zaujímavých faktov o krajine starovekých civilizácií

Jukatán bol pomenovaný po nedorozumení

Keď do oblasti dnešného Jukatánu po prvýkrát prišli Španieli, pýtali sa domorodcov ako sa táto lokalita nazýva a odpoveďou bolo „Yucatan“. Avšak v jazyku domorodcov „yucatan“ znamená „Nerozumiem ti.“, no Španieli to pochopili po svojom a mysleli si, že im povedali názov oblasti.Mexiko, sugar skull, make-up.jpg

Mexičania pracujú najdlhšie priemerné hodiny na svete

Niekto by si pomyslel, že v Mexiku je siesta na dennom poriadku, ale opak je pravdou. Celkovo pracujú 43 hodín priemerne na osobu alebo 2 255 hodín za rok. Niektorí ľudia dokonca sa vyšplhajú na 48 až 50 za týždeň.

V Mexiku nájdete 68 oficiálnych jazykov

Ak ste si mysleli, že španielčina je jediný jazyk v tejto krajine, mýlite sa. Vláda oficiálne uznáva až 68 jazykov, no ešte existuje množstvo jazykov, ktoré sa používajú v menších komunitách po celej krajine.

Domov najmenšej sopky na svete

V Pueble nájdete tú najmenšiu sopku na svete. Je vysoká iba 13 metrov a viete sa k nej veľmi jednoducho dostať pomocou schodov, ktoré vedú ku kráteru. Našťastie, nie je aktívna a nie je ani pravdepodobné, že niekedy vybuchne.

Horúca čokoláda bola posvätným nápojom

Aztékovia už v dávnej minulosti poznali účinky kakaových bôbov. Pre nich bola horúca čokoláda posvätný nápoj a mohli ho piť iba vyvolení členovia spoločnosti. Je to dosť veľký rozdiel oproti modernej dobe.

Umelci majú jednoduché dane

Speváci, hudobníci, tanečníci, maliari, spisovatelia a podobne umením sa živiaci ľudia majú platenie daní nesmierne uľahčené. V Mexiku totiž stačí, ak namiesto daní poskytnú štátu svoje diela na výmenu.Mexiko, vlajka, znak.jpg

Mexico City klesá do zeme

Hlavné mesto klesá každý rok o 3 stopy. Za posledných šesťdesiat rokov sa mesto „potopilo“ o viac ako 32 stôp, čo je približne 10 metrov. Dôvodom pre túto nešťastnú udalosť je vysoký dopyt po vode, ktorú mesto odoberá prírodného zdroja, hydrologického kolektora alias zachytávača vody, ktorý sa nachádza pod zemou. To však spôsobilo, že budovy sa začali nakláňať a v budúcnosti je veľmi pravdepodobné, že sa to ešte zhorší, keďže dopyt po vode stále rastie.

Aztékovia obetovali každý rok približne 1 % svojej populácie

V minulosti bolo pre Aztékov nesmierne dôležité udržiavať si svojich bohov v dobrej nálade a uctievať ich. Samozrejme, toto uctievanie sa odohrávalo len počas dôležitých rituálov a časov roka. Zrejme ich však bolo veľa, pretože sa predpokladá, že takéto rituály stáli národ približne 1 % svojich obyvateľov, len aby potešili bohov. V číslach ide o hodnotu asi 250 000 ľudí ročne.