Dôležité údaje ktoré treba ovládať pri kúpe meniča napätia

Dôležité údaje ktoré treba ovládať pri kúpe meniča napätia


Menič napätia od menicnapatia veľmi užitočná pomôcka. V niektorých prípadoch dokonca nevyhnutná. Pred jeho kúpi, je však potrebné vedieť niekoľko dôležitých údajov. V inom prípade, by ste si mohli zničiť samotný menič napätia, alebo napájané zariadenie.

Človek, ktorý zapája kábel do elektrickej zásuvky
 
Rozhodujúci je príkon používaného zariadenia
 
Pred tým, ako menič napätia kúpite, by ste mali vedieť, na čo presne ho hodláte používať. Neznamená to, že jeden menič bude fungovať len na jeden jediný elektronický prístroj. Rozhodujúci je však daný príkon elektrickej energie. Tento údaj nájdete na každom elektrickom spotrebiči. Väčšinou sa nachádza na obale, štítku, alebo priamo na ňom, je uvedený v jednotke Watt.
Aby ste zistili to, ako výkonný menič potrebujete, musíte príkon daného elektrického spotrebiča vynásobiť. V nasledujúcich riadkoch si uvedieme, akým číslom násobiť pri rôznych spotrebičoch.
 

  1. Príkon mrazničiek a chladničiek s kompresorom vynásobte číslom desať.
  2. Príkon zariadení s takzvaným asynchrónnym motorom ( napríklad obehové čerpadlá ) vynásobte číslom osem.
  3. Príkon spotrebičov s kumutátorom (napríklad vysávače, fény na vlasy, elektrické pílky, kuchynský mixér ) vynásobte trikrát.
  4. Príkon nabíjačiek na notebook, televíziu, telefón, alebo na iné drobné elektronické spotrebiče vynásobte dvojkou.

 
Čím viac ochranných prvkov –  tým lepšie
 
Pri nákupe si všímajte aj to, či má menič napätia minimálne základné ochranné funkcie. Ide najmä o ochranu pred prehriatím, preťažením a prepätiu. Ako to už býva, tak aj tu platí, že čím viac ochranných prvkov, tým lepšie.

Mobilné telefóny zapojené do nabíjačky
 
Modifikovaná verzus čistá sínusoida
 
Poznáme meniče napätia s čistou, alebo modifikovanou sínusoidou. Čistá sínusoida sa používa hlavne pri elektronických prístrojoch, ktoré sú extrémne citlivé. Ak teda potrebujete cez menič napájať bežné spotrebiče, bohato vám postačí i modifikovaná sínusoida.