Zachutili vám batáty? Vypestujte si vlastné.

Zachutili vám batáty? Vypestujte si vlastné.

Ak si chcete vypestovať svoje vlastné sladké zemiaky, stačí ak si ich kúpite v bežnom obchode. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu sadbu, postačia obyčajné zemiaky určené na konzum. Vyberajte si čo najzdravšie kúsky, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú príliš vyschnuto. Množstvo samozrejme záleží od toho, koľko záhonov nimi chcete vysadiť. Avšak z troch zakúpených zemiakov, budete mať približne desať až dvadsať nových rastlín na pestovanie.

sladké brambory
 
Na rozdiel od klasických zemiakov, musíte nechať batáty naklíčiť. Tento proces môže trvať naozaj dlho. Preto sa nebojte začať pokojne koncom januára, možno aj skôr.
 

  • Kúpené zemiaky vložte do pohárov s vodou. Urobte to tak, aby bola ponorená polovica hľuzy. Ak budú menšie ako priemer pohára, napichajte po ich obvode špáradlá, o ktoré sa zachytia. Ak používate vodu z mestského vodovodu, nechajte ju niekoľko dní odstáť, aby z nej vyprchal chlór. Dôležité je taktiež to, aby ste zemiaky umiestnili správnym smerom. Do vody ide časť, z ktorej vyrastal koreň. Táto strana má väčšinou špicatý tvar. Na vzduchu ostáva tá polovica hľuzy, na ktorej môžete vidieť malé očká, teda budúce klíčky.

brambory sladké

  • Prvé korienky a výhonky, by sa mali objaviť do mesiaca. Je však možné, že to potrvá dlhšie. Preto nestrácajte trpezlivosť a počkajte. Niekedy sa môže stať, že sa objavia iba výhonky na vrchnej časti, ale korene vo vode nerastú. V tomto prípade taktiež počkajte. V konečnom dôsledku spomínané korene ani nebudete potrebovať. Sú len akousi výživou pre klíčky. V období rastu pravidelne vymieňajte a dolievajte vodu, pretože ju zemiaky budú piť veľmi rýchlo.
  • Keď budú výhonky veľké asi šesť až desať centimetrov, môžete ich opatrne oddeliť a ponoriť do vody. Po krátkej dobe zapustia korienky a v tomto momente sú pripravené na výsadbu. S tou sa však neponáhľajte. Na rozdiel od našich zemiakov by sme batáty mali vysádzať najskôr koncom mája. V teplejších oblastiach to môže byť o týždeň, či dva skôr. Dôležité je aby už nehrozili prízemné mrazy.