Viete že živnosť si dnes založíte aj z domu?

Viete že živnosť si dnes založíte aj z domu?

Čo budete potrebovať okrem počítača, internetu a vašej trpezlivosti
 

  • Pred tým, ako sa začnete prihlasovať na portáli „Slovensko“, si choďte zohnať čítačku kariet. Na to, aby ste sa mohli registrovať a vybaviť čokoľvek elektronicky, totiž budete potrebovať načítať svoj občiansky, a to bez tohto zariadenia nejde. Stojí okolo desiatich eur. Táto malá investícia sa ale oplatí, pretože všetko ostatné, je pri elektronickom zakladaní živnosti zadarmo. Na úrade, by ste za každý voľný predmet vašej podnikateľskej aktivity, zaplatili päť eur. čítačku navyše využijete aj v budúcnosti, pretože daňové priznanie dnes nepodáte inak, ako cez internet.

podnikatelka
 
Čítačky kariet dostanete aj zadarmo priamo na úradoch. Takže ak sa tam vyberiete, opýtajte sa tety za okienkom, či nejakú ešte náhodou nemajú. Ide o „reklamný“ produkt Európskej únie, takže sa nemusíte báť, že zaňho budete musieť zaplatiť.
 

  • Zdržať vás môže ešte jedna vec, a to BOK kód k vášmu občianskemu. Pravdepodobne ste ho dostali vtedy, keď ste si boli vymeniť svoj starý doklad, za ten nový s čipom. Kto by si ale takéto veci pamätal? V podstate ide o PINko k vášmu občianskemu. Ak si ho teda nepamätáte, na úrad predsa len budete musieť zájsť. Za túto službu sa nič neplatí.

 
kancelář

Ako na to
 
Ak už máte čítačku aj BOK kód k občianskemu, môžete sa pustiť do toho. Na webovom portáli „Slovensko“ si vyhľadajte kolónku „založenie živnosti“ a môžete sa pustiť do toho. Najprv budete musieť spustiť niekoľko aplikácií, ktoré vám budú fungovať iba vtedy, keď používate internetový prehliadač- Explorer. Počas celého procesu natrafíte na bod, kedy bude od vás požadovaný výpis z registra trestov. To si ale nevšímajte, pretože si ho vyhľadajú elektronicky tety úradníčky, ktoré budú zakladanie vašej živnosti riešiť. Ak všetko zvládnete, v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní, môžete vo svojej poštovej schránke očakávať všetky potrebné papiere.