Reťaz na motorku: kedy ju vymeniť a ako vybrať novú

Reťaz na motorku: kedy ju vymeniť a ako vybrať novú

Retaz na motorku je jej časťou, ktorú by sme mali pravidelne kontrolovať a v prípade, že je poškodená alebo opotrebovaná, tak ju okamžite vymeniť za novú. Ak ste túto záležitosť ešte neriešili, prečítajte si, na čo si dávať pozor, kedy reťaz vymeniť a ako si vybrať tú novú.
Modrá motorka zaparkovaná pred elektrickými káblami

Orientujte sa aj podľa ceny

Nová reťaz stojí od nejakých šesťdesiatich do nejakých stopäťdesiatich eur. Samozrejme, môžete naraziť na omnoho drahšie kúsky, avšak aj naopak, na omnoho lacnejšie. Ak vám môžem v tomto smere poradiť, reťaze pod šesťdesiat eur sú už skutočne riskom, ak nejde o nejakú super akciu. Takto lacné reťaze vám môžu doslúžiť veľmi často, a to aj v priebehu jazdy. Rýchle opotrebovanie, rovná sa vyhodené peniaze a v konečnom dôsledku žiadne ušetrenie peňazí. Reťaz do veľkej miery vplýva na bezpečnosť. V tomto smere sa skutočne neoplatí šetriť. V truhle vám to bude na nič. Myslím, že s tým, so mnou musíte len súhlasiť.

Čo si všímať pri výbere reťaze

  • Priemer a konzistenciu klinkov: Ak sú kliniky príliš tenké, v preklade to znamená, že nejde o najsilnejšiu reťaz.
  • Lisovanie kolíkov: Je lepšie, ak sú kolíky vylisované rovnomerne. Akékoľvek veľkostné nezhody nie sú zárukou kvality.
  • Hrúbka a tvarovanie bočných doštičiek: Čím hrubšie bočné doštičky, tým lepšia a kvalitnejšia reťaz. Ostré hrany sú znakom toho, že si pri výrobe s bočnými doštičkami nikto nedal veľa práce, preto radšej hľadajte reťaze s pekným, rovným a oblým lisovaním.
  • Výzor reťaze: Zlatá, strieborná, hoc aj ružová, výzor reťaze nemá absolútne žiadny vplyv na jej kvalitu a životnosť.

Čierna motorka so zapáleným svetlom v podzemnej garáži

Kedy reťaz vymeniť?

Keď je opotrebovaná alebo ju používate už skutočne dlho. Každý výrobca by mal uvádzať maximálnu životnosť reťaze. Varovnými signálmi opotrebovanosti sú hlasné zvuky počas jazdy a na pohľad ovisnutá reťaz. To, že je to s ňou naozaj zlé zistíte tak, že sa nebude dať opätovne natiahnuť.