Oplatí sa osloviť s vašimi predstavami o bývaní architekta?

Oplatí sa osloviť s vašimi predstavami o bývaní architekta?

Máte svoj sen a ten chcete premeniť na skutočnosť? Súvisí ten sen s tým, že si zariadite pekný rodinný dom presne podľa vašich predstáv a ako sa hovorí- pekne od podlahy? Teda že sa nepustíte do prehliadania katalógov, ale začnete svoj vlastný projekt?

Toto je sen mnohých ľudí, nie každý si za tým ale ide a zvyčajne vezme prvú cenovo prístupnú možnosť, ktorá mu poskytne nejaký súkromný priestor a nové bývanie. Držať sa plánu, ktorý bol spomenutý vyššie, však predsa len pôsobí atraktívnejšie, Bývať vo svojom dome snov. Keď si teda vyberiete túto možnosť, asi máte nejaké predstavy, ako by vaša stavba (aj jej interiér a exteriér) mala vyzerať.

domy, strom

Buďme ale úprimní- vo väčšine prípadov sú to skrátka laické predstavy, ktoré potrebujú profesionálny dohľad a pravdepodobne aj nejaké úpravy a doladenie k funkčným detailom. A práve s tým ľudom pomáha dobrý projektant alebo architekt.

  • Ten dokáže premeniť nehmotné predstavy na reálny projekt, resp. na dokumentáciu, podľa ktorej sa bude dať následne riadiť pri stavbe domu alebo pri zhotovovaní štýlu jeho interiérových a exteriérových častí.

Otázne ale je, akému architektovi zveríte tento úkon, resp. ktorého zo širokej ponuky si vyberiete. Aj v tomto prípade bude pre vás asi najviac dôležitým faktorom cenová dostupnosť alebo čo najnižší cenník za architektonické služby.

architekt pred domom

V skutočnosti je ale dôležitejšie, a to aj z finálneho hľadiska finančných úspor, aby ste si vybrali takého architekta, ktorého štýl realizovaných projektov bude najviac zodpovedať vašim vysnívaným predstavám a tiež takého, ktorý bude vedieť navrhnúť chytré spôsoby, ako pri stavbe šetriť náklady. Teda povedzme, že sa jeho cenník nachádza v strednej a vyššej cenovej kategórii, ale takýto odborník vám následne navrhne funkčné riešenia, ako môžete pri stavbe a bývaní ušetriť financiami vďaka tomu, že v projekte nájde a poskytne rôzne zaujímavé nápady a „vychytané“ detaily.

  • Detaily, na ktoré by proste bežný laik alebo menej skúsení architekti neprišli.