Na trh s osvetlením nastúpila technológia LED. Aké priniesla zmeny a výhody?

Na trh s osvetlením nastúpila technológia LED. Aké priniesla zmeny a výhody?

Osvetlenie zostáva jednou zo základných požiadaviek a najpotrebnejších funkcií v interiéroch či dokonca exteriéroch. Mení sa však jeho forma, ktorá je v súčasnosti čoraz úspornejšia a ekologická. Príkladom toho nie sú len úsporné žiarivky, ale predovšetkým svietidlá s technológiou LED, ktoré za zdroj žiarenia využívajú svetlo emitujúce diódy.Človek v žiarovke, žiarovka na tráve.jpg
Zo začiatku ich rastúceho umiestnenia na trhu sme si s nimi spájali hlavne vyššiu cenu, avšak tá je v súčasnosti prístupnejšia, no čo je v tomto smere dôležité- ide o výhodnú formu osvetlenia z dlhodobého hľadiska. Pravidelné šetrenie energií spolu s oveľa vyššou životnosťou robia LED výhodným prvkom z hľadiska úsporného hospodárenia domácností či podnikov.
Táto technológia sa v súčasnosti dotýka prakticky všetkých foriem osvetlenia, no najznámejšie sú zrejme led žiarovky. Podstatný rozdiel oproti tým klasickým je ich zloženie, respektíve zdroj svetla. Úsporné diódy spotrebujú oveľa menej energií, než princíp rozpáleného vlákna. Diódy navyše koncentrujú väčšiu časť do svetla, pričom staré žiarovky spotrebovali príliš veľa energie do tepelných vlastností.
Nielenže hrozilo rýchlejšie opotrebovanie, vypálenie a na dotyk bola žiarovka žeravá, ale nebolo to príliš efektívne ani z hľadiska svietivosti. Rozžiarená žiarovka.jpg
Naopak „ledky“ koncentrujú energiu predovšetkým do žiarivosti a ich pravidelný chod je veľmi úsporný, čo sa odrazí najmä po dlhšom čase ich užívania. Sú tu ale aj ďalšie vlastnosti ako cca 50 x dlhšia životnosť žiarenia týchto zdrojov a ich funkčnosť. Technológia LED tiež priniesla zaujímavú formu led pásikov https://www.ledprodukt.sk/196-smd-2216-metraz, ktoré sú veľmi praktické z pohľadu ich ľahkého umiestnenia a univerzálneho využitia na funkčné podsvietenie alebo k dekoračným účelom.
Ich dizajn poskytuje možnosť umiestniť ich takmer kdekoľvek a spustiť do spoľahlivej prevádzky, či už potrebujete viditeľné podsvietenie alebo vizuálne obohatenie konkrétneho miesta či predmetov.