Je dreváreň v dnešnej dobe ešte vôbec na niečo potrebná?

Je dreváreň v dnešnej dobe ešte vôbec na niečo potrebná?


SEO4

V súčasnosti je čoraz menej domácností, ktoré kúria drevom. V domácnostiach prevláda vykurovanie plynom alebo elektrinou, no často aj oni potrebujú aspoň pár metrov dreva. Prečo? Pretože mávajú krby na drevo. Presne pre tieto domácnosti sú ideálnym riešením na uskladnenie dreva drevárne.

Čo je dreváreň ?

S cieľom zabezpečiť dostatok dreva je potrebné nájsť dostatočný priestor na jeho uloženie. Ideálnym riešením na ochranu palivového dreva sú prístrešky na drevo – drevárne alebo drevené garáže, kde drevo nezmokne. Dreváreň by mala byť jednoduchá stavba, s dostatočným úložným priestorom, tiež s dostatočným odvetraním. Drevo v prístrešku by malo byť odizolovaná od zemskej vlhkosti.

Časti drevárne:

  1. Podstava – je súčasťou https://euractiv.sk/section/informacna-spolocnost/news/tv-coskoro-beznou-sucastou-mobilu/ každého dobrého prístrešku. Odizoluje drevo od zemskej vlhkosti. Ideálnym riešením podstavy sú palety, ktoré pomáhajú palivovému drevu dobre schnúť. Ak nemáte palety dobrým riešením sú aj trámy alebo koľaje. Podstava by mala byť vysoká 10 – 15 cm.
  2. Nosné stĺpiky – dĺžku nosných stĺpikov si volíme ľubovoľne, podľa toho akú veľkú dreváreň potrebujeme.
  3. Strieška – potrebuje mať dostatočný sklon aby z nej odtekala dažďová voda. Na zastrešenie je vhodné voliť napríklad vlnitý plech, novodur alebo sklolaminát. Menej odporúčané aj menej efektívne riešenie striešky je plachta alebo igelit.

drevené garáže
Aké sú druhy drevární ?

Veľkosť drevnárne treba prispôsobiť množstvu dreva, ktoré potrebujeme uskladniť. Dnes sa prístrešky na drevo nezhotovujú len z dreva (v prípade drevenej konštrukcie je dobré aby bola ošetrená náterom) a betónu. Existujú už aj kovové sedačky na drevo, alebo prístrešky z tvrdenej umelej hmoty. Je už len na vás aký štýl, alebo tvar si vyberiete. Môže to byť skvelý doplnok do vašej záhrady čo ju spestrí. Dnes môžeme nájsť veľmi pekné dizajnové riešenia drevární. Bývajú zakomponované v plote, na terase, alebo ako súčasť drevenej garáže. Ponuka drevární je pestrá. Okrem ochrany dreva pred poveternostnými podmienkami, môžu slúžiť aj na uskladnenie náradia, bicyklov, lyží. Dobrá dreváreň by nemala chýbať žiadnemu domácemu gazdovi.