Akcelerujete príliš?

Akcelerujete príliš?

Či už patríte medzi ľudí, ktorí si na štýl jazdy dávajú pozor, alebo ktorí si vystačia s tvrdením, že veď som si kúpil úsporný automobil, poďme sa pozrieť na problematiku štýlov jazdy.

kabriolet

Hneď na konci dediny musí byť deväťdesiatka!

Medzi prvú kategóriu vodičov by sme zaradili ľudí, ktorí neznášajú akékoľvek zdržanie. A teraz nemáme na mysli kolóny, či semafory alebo križovatky. Ide o šoférov, ktorí hneď ako zpadajú koniec dediny, šliapnu na plynový pedál a vyrazia vpred. Pokiaľ náhodou stojíte so svojím automobilom v ceste a nemôžu vás okamžite obehnúť, dávajú veľmi zreteľne najavo svoju nespokojnosť trúbením, blikaním svetiel a podobne.

Extrémny šetrič

Týchto šoférov poznáte podľa toho, že sa rozbiehajú rýchlosťou bicykla. Keď prídu z obce, alebo je koniec obmedzenej rýchlosti, títo šoféri sa rozbiehajú tak pomaly, že ich častokrát predbehne aj cyklista. Myslia si pritom, ako úsporne jazdia. Iste, takáto opatrná jazda má svoj význam, ale v prípade, pokiaľ zohrievate motor. Ak sa jedná o štandardnú a pravidelnou jazdou počas celej trasy, nezávidím šoférom, ktorí sú nútení jazdiť za takýmto vozidlom. Títo šoféri by si však mali uvedomiť, že okrem nie veľmi ekonomickej jazdy takéhoto štýlu sú ešte častokrát aj ohrozením verejnej premávky. Prečo? Minimálne preto, že takýmto spôsobom veľmi znervózňujú iných vodičov.

motokára

Plynulá a vyvážená jazda

Medzi túto kategóriu vodičov patria takí šoféri, ktorí nepreháňajú ani s jedným extrémom. Šoféri, ktorí poznajú svoje auto, jeho vlastnosti, spotrebu a vedia to využívať prospech seba, ale zároveň aj v prospech ekonomiky a rýchlosti. Títo šoféri síce nejazdia ako rakety, ani prudko nebrzdia, avšak jazdiť za takýmto človekom nie je vôbec stresujúce, ani inak obmedzujúce.
Ak sa teda chystáte na cesty a neviete sa práve rozhodnúť, akým štýlom jazdiť, skúste zvoliť kompromis medzi úsporou a rozvahou.