Prispôsobivé pamäťové matrace.

Prispôsobivé pamäťové matrace.

Často sa stretávame s názorom, že najlepšie matrace sú z pamäťovej peny. No aj napriek tomu, že ide o skutočne super kvalitný materiál, má aj svoje nevýhody. Preto by sme nákup matracov z pamäťovej peny mali zvážiť vzhľadom aj na niektoré nevýhody, ktoré tento materiál prináša. Pamäťová pena, známa aj pod názvom memory pena alebo visoelastická pena je materiál, ktorý sa dokáže dokonale prispôsobiť tvarom ľudského tela. Tento materiál nie je dnes nejakou prevratnou novinkou, pretože bol vyvinutý už v 60-tych rokoch minulého storočia. Ako mnoho iných materiálov, aj za týmto stoja vedci z vesmírneho programu NASA. V raketoplánoch bolo potrebné vyrobiť sedačky úplne anatomicky presne tvarované pre každého kozmonauta, čo bol neriešiteľný problém. Tento problém vyriešila práve pamäťová pena, ktorá ako súčasť sedačky kozmonautov sa dokonale prispôsobila krivkám každého z nich.

matrac

A už stačil iba malý krok k tomu, aby sa tento materiál začal využívať komerčne aj na výrobu matracov. Človek, ktorý si ľahne na matrac z pamäťovej peny má skutočne pocit, akoby sa do nej ponoril, pričom nepociťuje žiadne nepríjemné tlaky. Táto vlastnosť pamäťových matracov sa využíva najmä na výrobu antidekubitných matracov, ktoré sú vhodné pre pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko. Prispôsobivá pena netlačí na žiadne časti tela, takže nevznikajú nepríjemné preležaniny. Taktiež sú tieto matrace vhodné aj pre ľudí s nepokojným spánkom, pretože pamäťová pena izoluje všetky zvuky pri otáčaní sa na matraci.

matrac

Hlavnou nevýhodou týchto matracov je kumulácia tepla, preto ak už volíte tento materiál, dbajte na to, aby vrstva pamäťovej peny nebola príliš hrubá. No a ešte môže prekvapiť počiatočný zápach tohto materiálu, ktorý však časom vyprchá. No ak potrebujete skutočne ortopedický matrac pre dlhodobo ležiacu osobu, je to asi najlepšie, čo si môžete dnes zaobstarať.