Lístky čajovníka rozhodnú

Lístky čajovníka rozhodnú

Pod pojmom bylinný čaj rozumieme nápoj, ktorý obsahuje čajové lístky. Názvom bylinný nálev označujeme nápoj pripravený z viacerých bylín. Rozdielny je aj ich spôsob prípravy – nazbierané a vysušené bylinky sa lúhujú v horúcej vode na rozdiel od pravých čajových lístkov ako napríklad zelený čaj, u ktorých sa  vysoká teplota nepoužíva kvôli znehodnoteniu účinných látok.čaj zázvor bylina.jpg
Spoločné je pravidlo pridávania citróna a medu do týchto nápojov – odporúča sa vždy po vychladnutí, aby nedošlo k deštrukcii výživných látok.
Pri príprave bylinných nálevov je dôležité naštudovanie si účinkov jednotlivých zložiek a vždy náš pôvodný zámer, na ktorý ho chceme použiť. Iné sú nálevy proti únave, na povzbudenie, na prechladnutie, proti chrípke, detské  a podobne. Takisto musíme pamätať aj na zladenie jednotlivých chutí byliniek.
Náš zdravotný stav je rozhodujúci. Ak trpíme napríklad na alergie, musíme si to uvedomiť najmä pri zbere a sušení. Takisto krvný tlak je dôležitý faktor, existuje mnoho rastlín, ktoré výrazne znižujú tlak ako napríklad baza. Pre citlivých ľudí náchylných na mdloby ju pridávame opatrne.
V zimnom období sa mimoriadne k sebe hodia škorica, muškátový oriešok, klinčeky doplnené vanilkou. Tú treba ale vždy používať opatrne, je mimoriadne aromatická a výrazná. Jej predávkovanie môže spôsobiť nevoľnosť a bolesti hlavy. Túto zmes vhodne dopĺňajú jahodové lístky, prípadne medovkové.
Je vždy lepšia voľba použitie menšieho počtu bylín s osvedčenými a známymi účinkami.
Pri príprave zmesí je vhodné bylinky po usušení vložiť do špeciálnych obalov, zažehliť kraje a označiť ich vysačkou. Potom už postačí ich uskladnenie na tmavom, suchom a teplotne primeranom mieste.čaj nápoj.jpg
Odborníci odporúčajú pravidelne zamieňať bylinné čaje a nálevy, aby nedochádzalo k jednostranným účinkom na ľudský organizmus. Platí to hlavne pre tzv. detoxikačné čaje, kde sa odporúča ich používanie maximálne po dobu 2 týždňov.
Kontrola latinských názvov na obaloch už pripravených zmesí je na mieste. Obal musí obsahovať označenie zmesi minimálne v latinskom jazyku, táto skúsenosť je užitočná najmä pri nákupe v zahraničí a v exotických krajinách. Nie vždy miestny názov je to isté ako latinský a vtedy je opatrnosť potrebná.
Príprava týchto nápojov je rituál a mal by sa mu venovať čas a veľa lásky.