A akváriové rybičky?

A akváriové rybičky?

Akvaristika bola kedysi veľmi populárna. Takmer v každom mestečku boli chovateľské potreby, kde bolo množstvo akvárií s rôznymi pestrofarebnými rybičkami. A popritom sem-tam nejaký škrečok a papagáj. Dnes je to naopak. Prídeme do chovateľských potrieb a máme pocit, že sme prišli do supermarketu pre psíkov a mačky. Samé hračky na žuvanie, retiazky, vodítka a množstvo rôznorodej potravy od rôznych značiek a výrobcov. Iba v prípade, že ste naozaj vo veľkých chovateľských potrebách nakoniec nájdete niekde v rohu schované a zabudnutie štyri akvária s niekoľkými rybkami. Prečo a akvaristika tak upadá?

akvárko

Náročná starostlivosť

Akvária sú vo všeobecnosti pomerne náročné na starostlivosť. Táto starostlivosť vyplýva jednak z nárokov samotných rybiek, ako aj samotného životného prostredia a ekosystému akvária. Zatiaľ čo ostatné zvieratká prevažne žijú na vzduchu a stačí im len dodať krmivo, vodu a vymeniť nejakú podstielku, voda v akváriu sa musí pravidelne meniť a čistiť. V akváriu je totiž vytvorený absolútne umelý ekosystém, ktorý sa musí udržiavať so svojimi presnými, alebo aspoň približnými parametrami. Voda musí mať presne stanovenou tvrdosť, kyslosť a pokiaľ máte v akváriu aj živé rastliny, musíte ich pravidelne hnojiť, mať správne nastavené osvetlenie a tak ďalej.

rybičky

Nie je ryba ako ryba

Taktiež akváriové rybičky sú rôzne náročné na starostlivosť. Zatiaľ čo niektorým stačí len raz za čas nasypať krmivo, iné druhy vyžadujú aj špecificky upravený ekosystém. Napríklad neznášajú rastliny, alebo potrebujú množstvo úkrytov z kameňov, potrebujú štrkové či pieskové podlažie. A to ani nespomíname, že niektoré ryby sa skrátka neznášajú s inými druhmi. Navzájom sa následne napádajú či dokonca zabíjajú.
Prečo teda akvaristika je v dnešnej dobe na ústupe? Odpoveď je jednoduchá – pre svoju náročnosť. Mať krásne a reprezentatívne akvárium je veľká výzva pre chovateľa. A nie každý má na to čas a taktiež aj chuť.